Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Otec zablúdil v sieti konšpirácií, čo s tým? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť

 

Mňa by najviac zaujímalo,ako chcú autori tohto článku a ich spolupracovníci presvedčiť seniorov(a možno aj ostatných ľudí),že práve oni sú tí osvietenci ,ktorí hlásajú a šíria pravdu a majú schopnosť odhaľovať lži a propagandu. Že práve oni nie sú tí tzv. mediálni šmejdi,proti ktorým chcú bojovať.Majú na to nejaký certifikát od všeobecne uznávanej autority ? V dnešnej dobe sa mnohí vydávajú za nositeľa pravdy a každého,kto má iný názor ako oni označujú za konšpirátora a šíriteľa dezinformácií.Ja sa nebránim žiadnym názorom a informáciám a nemal by som problém sa s nimi stretnúť a rozšíriť okruh informácií,z ktorých čerpám pri utváraní si vlastného názoru.Najnebezpečnejší ľudia sú tí,ktorí označujú za správne len ich názori a robia všetko preto,aby nedovolili ľuďom prístup k opačným názorom a vytvorili si tak vlastný názor.Bolo to tak v minulosti za čias inkvizície,fašizmu či komunizmu a je tomu tak aj teraz.
 

Ako rozoznať konšpiráciu od pravdy

Keď sa niečo napíše v mienkotvornom denníku, mala by to byť pravda, nie konšpirácia. SME sa hrdí tým, že bojujú proti konšpiráciám. Na titulke SME bol pred pár dňami kresťanofóbny článok o tom, že moslimov sa nemáme báť, ale treba si dávať pozor na kresťanov, lebo prepichujú gumy na pneumatikách.
Po prečítaní toho článku som si uvedomila, že som určite prepadla konšpiráciám, lebo som doteraz verila tomu, že teroristi kričia pri vraždení "Alah akbar", ale ešte som nikoho nepočula kričať pri prepichovaní gúm "Haleluja."
Dokonca konšpiráciám prepadli aj moje deti, lebo keď som im porozprávala obsah článku na titulke SME o tom, akou sú kresťania hrozbou a že dvojkrížov sa majú báť ako drakula, pozerali na mňa, ako keby som sa s koňom zrazila.
 

Nepotrebujeme jednotne mysliacu masu,

Rozmanitosť názorov je bez pochýb prínosná pre kvalitu demokracie. Nevyhlasujeme sa za nositeľov jedinej pravdy ani za osvietencov. Seniorov budú vzdelávať experti z rôznych oblastí, ktorí majú nielen teoretické poznatky, ale aj prax vo svojom odbore - aj Vami spomínané certifikáty a vzdelanie vo svojej oblasti. Považujeme za dôležité verejnú konfrontáciu rozmanitých názorov na spoločenské dianie. Je však nutné upozorňovať na problém, ak podstatná časť ľudí, medzi ktorými je značne množstvo staršej generácie, začne nekriticky preberať aj z preukázateľne pochybných zdrojov s neovereným alebo vyslovene klamlivým obsahom. Chceme to zmeniť. #DlhujemeImTo
 
Hodnoť

...

Ach jaj, caro nechceneho.

Vola sa to moralka alebo mravy, damy a pani. Zda sa, ze pre vas dost cudzie pojmy.

Moralka je nepisany kodex, ktorym sa riadi spolocnost. Ma svoje principy.

Jednym z nich je ten, ze ked niekto verejne prehlasi, ze nieco urobil, tak je to podla spolocnosti pravda. V takom pripade je uz uplne jedno, ci to poprie alebo nie. Plati to, co povedal prve. Bodka.

Podstata tohto javu tkvie v tom, ze spolocnost na verejneho recnika nazera ako na mravneho cloveka. Teda ako na niekoho, kto jej neklame. Preto informacie z jeho ust povazuje za pravdu. A tak to aj zostane. Lebo tak to kaze moralka.

Preto zosmiesnovat ludi, len kvoli tomu, ze jeho klamstvu uverili, je znakom, ze dotycny a ani jehoi obhajcovia nemaju o moralke a jej fungovani ani paru. Da sa teda povedat, ze ide o ludi amoralnych, i ked tym nechcem nikoho urazit. Ak niekto netusi, ako sa ma spravat v spolocnosti, tak nie je chyba ludi, ze mu to netoleruju. Je to jeho chyba, ze ma moralne medzery. Este horsie na tom je, ze to, co povedal, sa uz neda vziat spat. Cize odteraz si ludia budu mysliet a aj verit tomu, ze demonstracie su niekym platene a to vratane mna, kedze spolocensku moralku akceptujem ako kodex pravidiel, podla ktorych spolocnost funguje.

Nuz, caro nechceneho alebo inak za hlupost sa plati.
 

Za hlupost sa plati

CSSR mojej mladosti pomahalo kazdemu kdo mal farebnu dieru na zadku. Angola, mozambik, venezuela, kuba, afganistant, mongolsko, korea atd... takze ideme znova pomahat novej vdacnej bande co si to "oceni".
PS: ako sa v anglictine povie: "Money down the drain" ( splachnute peniaze)
 
Hodnoť

Trápne zovšeobecňovanie

presne ako kedysi "babky demokratky", či "nepusti babku voliť".
Pretože len mladý človek má ten "najidealnejší" názor.
Tak sa tu plieskame, aby sa nediskriminovali ľudia pohlavím, náboženstvom či vzdelaním, ale diskriminácia vekom je super cool a zachráni Stredozem.
Vyložene trapné...
 

keby len (diskriminácia vekom)

Ale už to, že niekto označuje ľudí, ktorí ne/volia stranu XY za hlúpych, dezorientovaných ... proste takých, čo im treba naprávať vnímanie sveta ...

Ak je tak objektívne jasné, ktorá strana je tá správna, prečo vlastne organizovať nejaké voľby? Ak ak organizovať voľby, nemalo by byť základným pravidlom prechovávať úctu ku každému názoru? Alebo ak agitovať, tak nie spôsobom, ktorý dehonestuje nositeľa "nesprávneho" názoru?
 

 

volime na zaklade nazorov?

ja si myslim ze na zaklade pocitov. a su strany ktore maju sklon pracovat s pocitmi a zameriavat sa na najzranitelnejsie skupiny obyvatelstva.

a potom su take co nikdy volby nevyhraju :)
 

Bohužiaľ, nie je to...

...trápne zovšeobecňove, je to pravda.
Treba si uvedomiť, že každá takáto a podobná informácia obsahuje v sebe zovšeobecňovanie. Zobšeobecňovanie môže byť v zmysle pozitívnom alebo v zmysle negatívnom.
Často čítame, počujeme, že, napr.: "Slovensko je krásna krajina." Je to zovšeobecňovanie? Je. Na Slovensku je veľké množstvo ohavných, odpudzujúcich miest (ktoré, samozrejme, v katalógoch pre turistov neukazujeme). Alebo: "Všetci politici kradnú." Je to pravda? Nie je. Čo nakradol dajme tomu Milan Rastislav Štefánik, Tomáš Garrique Masaryk, ale i dajme tomu poslanec Ondrej Dostál alebo starosta Vladimír Ledecký? Nič. Nenakradli si nič. Alebo: "Všetci politici sú rovnakí." Je to pravda? Nie je. Určite Václav Havel nebol ako Gustáv Husák a Gustáv Husák nebol ako Klement Gottwald. Robert Fico nie je ako Iveta Radičová. Andrej Danko nie je ako Richard Sulík a Richard Sulík. Marian Kotleba nie je ako Alojz Hlina. Alebo: "Francúzska kuchyňa je vynikajúca." Nie je to tak - aj vo francúzskej kuchyni nájdeme obyčajné jedlá, ktoré sú z pohľadu gastronómie v Európe priemerné, ak nie podpriemerné.
Obsah článku a projket, snaha Transparency Slovensko sa zakladá na reálnych informáciách. Nemali by sme zabúdať, aké boli a sú vekové zloženia stabilnej voličskej základne čiu už HZDS alebo SMER-SD, ale aj kedysi KSS a potom ZRS. Nemali by sme zabúdať na to, aký je vekový priemer voličskej základne napríklad ĽSNS.
Vidíte - píšem o vekovom priemere - teda "zovšeobecňujem."
Ste blogerka, ako aj ja, na webe SME. Všetky blogerky sú ako Vy a všetci blogeri sú ako ja? Nie je to tak, ale kto si zmyslí, ten bude vypisovať, že "blogerky a blogerky na SME sú takí a také a hentaké a hentakí."
Vždy dochádza k nejakej miere zovšeobecňovania. A pravdou je to, že seniori naleteli na "šmejdov" s hrncami a podobným haraburdím - veď pre čo iné by "šmejdi" robili špeciálne akcie len pre seniorov?
A to sa ešte nebavíme dajme tomu o nebankovkách, pôžičkárňach a podobných inštitúciách, ťažiacich z ľudskej hlúposti a nezáujmu o informácie.
 

Musím uznať

... výborný príspevok do diskusie,páči sa mi. Tiež patrím do skupiny tých
skôr narodených a takto by som pojem "vec názoru" s nadhľadom zovšeobecnil :
"Mám svoj názor,ale s ním absolutne nesúhlasím"
 

Ach yo

a ak je mladý kotlebák -a že ich nie je málo - a jeho otec ho za to preplieska, tak je tiež mladý ňuňu a starý prepadol konšpiráciám? Ale že si fakt trápny. "Sovietski vedci zistili..." a tak to schrúmeš aj bez horčice???
 

Prosím Vás, o akých...

...sovietskych vedcoch tu píšete, pretože ja nikde žiadnych nespomínam? Ale hlavne že ja som trápny. Nuž - tak som, keď Vám to robí radosť.
Na škole sme mali telocvikára, ktorý nás učil aj zemepis. Volal sa Šuba. Poznám aj fotografa Šubu a aj hudobného kritika a teoretika Šubu. Teraz sa trápne domnievam, že všetky ženy s priezviskom Šubová sú manželky telocvikárov, ktorí učia aj zemepis a vo voľnom čase sa venujú fotografovaniu a privyrábajú si písaním recenzií hudobných diel a koncertov. Určite je to tak, inak to nielenže nemôže byť, ale ani byť nesmie.
 

Zosmiešňovanie seniorov nepovažujeme

za správny prístup - nič nerieši a prehlbuje konflikty medzi generáciami. Nikde netvrdíme, že mladý človek má ten najideálnejší názor. Áno, aj mladá generácia potrebuje vzdelanie v oblasti mediálnej gramotnosti, v tom, aké nástroje môže použiť na kontrolu verejných financií a mocných. Mládeži sa však v tejto oblasti venuje viacero organizácií a projektov. Seniorom, žiaľ, takmer nikto, napriek tomu, že sú voči nástrahám novej doby a technológiám, ktoré používajú, omnoho zraniteľnejší než zvyšok populácie - čo potvrdzujú aj dáta z relevantných prieskumov - okrem iného aj štvornásobne vyššia náchylnosť preposielania reťazových mailov, ktoré obsahujú klamlivé a zavádzajúce informácie. Chceme to zmeniť. Chceme seniorom poskytnúť vzdelávanie v tom, ako vyhodnocovať informácie, ako sa pýtať u lekára a úradníka na svoje možnosti, ako kontrolovať nakladanie s verejnými financiami a mocou. #DlhujemeImTo
 
Hodnoť

 

Najlepšie pre seniorov je dať im jeden správny názor, diskusiu bez oponenta. Ako dnes na RTVS o globálnom otepľovaní v čase, keď sa trasie od zimy a na uliciach zomierajú mrazom bezdomovci.
 

Diskusie s oponentmi a rôznosť názorov

je práve to, čo plánujeme zabezpečiť pri vzdelávaní seniorov. Nikdy sme sa nevyhlasovali za nositeľa jediného správneho názora a diskusii, v ktorých sa konfrontujú rôzne názory, sa zúčastňujeme už vyše 20 rokov existencie našej organizácie. Nepotrebujeme jednotne mysliacu masu, rozmanitosť názorov je bez pochýb prínosná pre kvalitu demokracie. Seniori sú veľmi zraniteľnou skupinou, ktorú, žiaľ, v oblasti možností o tom, ako sa brániť politickej a mediálnej manipulácie, nikto nevzdeláva. Chceme to zmeniť. #DlhujemeImTo
 
Hodnoť

 

Otec zabludil? A co ti mladi holohlavi junaci v spolocnej vani? Ti potrafili dobre? Chlapci a dievcata asi takto. Somar je somar a je uplne jedno kolko ma rokov. Rovnako je tiez uplne jedno ci smejd co ho oblbuje je z pravej, lavej, alebo ktorej casti spektra...
 

Poukazujeme na pochybenia mocných bez

ohľadu na ich politickú príslušnosť - či ide o pravicu alebo ľavicu - upozorňujeme na zneužívanie moci a verejných financií naprieč celým politickým spektrom. Mladí tiež potrebujú dovzdelať, v tom sa zhodneme. Projektov a organizácií, ktoré sa venujú mladej generácii vrátane junákov, existuje viacero. Seniorom a seniorkám, žiaľ, takmer nikto. Chceme to zmeniť. #DlhujemeImTo
 
Hodnoť

To bolo

a bude. Raz konspiracne veby a raz propaganda. Staci pozriet na Slovensko ako pozera na vlastnu historiu a ako vsetci na stat co tu bol pred 1918 povedia iba ako zalar narodov. Preco? Lebo tak generacie ucili v skole, lebo ti co prisli po 1918 si museli zdovodnit svoje ciny. A teraz oslavy 100 rokov ceskeho storocia ci vdaka za 100 spolocnych rokov, co na tom ze polovica stala za figu, komunizmus, procesy atd.
 
Hodnoť

 

dnes ma vela akcií aj nejaký skrytý motív, o ktorom sa nepíše v mediách, media často vedú rôzne kampane a tak človek pomaly už nevie čomu má veriť. A overovanie informácií je vacsinou dosť náročné a zdlhave.
 
Hodnoť

 

mňa by teda zaujímalo či na útoku na dvojičky mala podiel aj americká vláda, alebo je to košpirácia a ako si mám v tomto prípade zisťovať a overovať fakty :) a ak to konšpirácia nie je, prečo o tom sme nepísalo
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie


 1. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 7 980
 2. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 6 042
 3. Martin Ondráš: Druhé smutné prvenstvo. Minister sa ľudom vyhráža súdom. 2 951
 4. Elena Antalová: Marečku, už mi pero nepodáte... 2 945
 5. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 2 812
 6. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 1 647
 7. Jozef Drahovský: Spoločnosť Orange zrušila lokalizačnú službu pre verejnosť 1 581
 8. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 1 509
 9. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 1 410
 10. Adrián Vološin: Lockdown funguje, plošný nezmysel bol zbytočný. 1 163

Rebríčky článkov


 1. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 2. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 3. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 4. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 5. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu
 6. Andrej Hossa: Ako ušetriť pri výbere podlahy?
 7. Martin Konečný: Zlozvyky, zvyky a rutina (I.)
 8. Ivan Čarnogurský: STARÉ SLOVENSKO A NOVÝ PREZIDENT USA
 9. Andrej Hossa: Ako vylepšiť interiér vášho automobilu?
 10. Miriam Studeničová: Znepokojujúce výskumy Benjamina Lieberta


Už ste čítali?