Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nový rebríček sudcov: Čierne ovce brzdia zlepšujúcu sa justíciu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Kvalita rozhodovania
Ďakujeme za Váš komentár a aj za záujem o zlepšenie stavu súdnictva v našej krajine. Percento potvrdených vecí je štandardný ukazovateľ, ktorý sa používa takmer pri každom hodnotení sudcov. Asumujeme (ako sa to v štatistike musí robiť vždy), že chyby sú distribuované náhodne a nezávisle od seba. V praxi to znamená, že predpokladáme približnú celkovú rovnakú náročnosť vecí, rovnakú mieru odvolávania a vlastne aj kvalitu odvolaní. Z uvedených dôvodov je tento indikátor najlepšie prijímaný aj sudcami, resp. ostatnou odbornou verejnosťou. Samozrejme ale máte pravdu v tom, že pri každej kvanitfikácii čohokoľvek dochádza k zjednodušeniam a asumujeme veľa vecí o distribúcii dát.
Transparency International Slovensko
< 1 2

 

Možno štandardný ukazovateľ, ale niektorí sudcovia z neho môžu vyjsť dosť zle, a to len kvôli tomu, že tí o stupeň vyššie sú oveľa horší ako oni a rozhodujú mizerne, pritom tí na Najvyššom súde SR, čo je podľa mňa na Slovensku najväčší problém, sa zrušených rozhodnutí nedočkajú, lebo sú najvyššia inštancia, a tak si veselo môžu vydávať nezákonné rozhodnutia. Poznám to z vlastnej skúsenosti.
 
Hodnoť

 

Na obrázku pri upútavke k článku sú prokurátorské taláre, nie sudcovské.
 
Hodnoť

 

Nevedno, čo týmto chce TI dosiahnuť, ale objektívny pohľad na justíciu určite nie. Je nemožné podľa rovnakých kritérií porovnávať sudcov v Bratislave so sudcami vo Svidníku, dokonca ani sudcov v Bratislave jednotlivo. Je diametrálne odlišná náročnosť a skladba vecí nielen na jednotlivých súdoch, ale dokonca aj na jednom súde v jednotlivých senátoch konkrétnych sudcov. Sú sudcovia, ktorí majú veci, obsahujúce tisíce strán súdneho spisu a takéto spisy majú viacero, vzhľadom na svoju špecializáciu ( ťažké obchodné alebo trestné veci). Sú sudcovia, ktorí po vymenovaní dostali prerozdelené stovky spisov po kolegoch, mnohé z nich aj viac než 10 rokov staré a toto rebríček nijako nezohľadňuje. Takýto sudcovia sa javia ako neefektívny nie vlastnou vinou. Podľa rebríčka sudca môže za každý svoj spis v senáte, bez ohľadu nato, či mu bol pridelený po celý čas jeho výkonu funkcie, alebo či mu napadol po niekom inom.

Zároveň TI odlišuje kvalitu 15 bodmi a efektivitu 25 bodmi, čo je viac v prospech efektivity. Prečo? Je lepšie, ak sudca rozhoduje rýchlo alebo ak rozhoduje rozvážne a precízne? Rýchlo rozhodujú sudcovia, ktorí neberú ohľad napríklad na neprijateľné podmienky v spotrebiteľských zmluvách, takéto spory rozhodujú platobnými rozkazmi a to v rozpore s civilným sporovým poriadkom a sú na jednej strane rýchli, ale na druhej strane môžu porušovať zákon. Odvolania podávajú väčšinou iba dodávatelia, teda obchodné spoločnosti, nie jednoduchí ľudia. Ak teda niekto rozhodne v prospech napr. mobilného operátora o zmluvnej pokute, ktorá je nezákonná, má rýchle skončenú vec a je teda v rebríčku vyššie než sudca, ktorý sa takejto žalobe povenuje, žalobu zamietne a mobilný operátor podá odvolanie, čo spôsobuje, že sudca nie je efektívny, pretože vec ide na odvolací súd a konanie trvá dlhšie. Toto má byť účel a zmysel súdneho konania.

Na jednej strane chváli TI pre aktivitu, ktorú tejto oblasti venuje a o zámer, ktorým je dúfam zlepšenie celého prostredia. Na druhej starne nerozumiem, načo je dobré porovnávať neporovnateľné a následne z toho vytvárať všeobecné závery.

Ešte by ma na záver zaujímalo, z akého prostredia títo tvorovia rebríčka vyšli, či dokážu okrem prideľovania bodov aj niečo o náročnosti práce sudcu a o podmienkach práce jednotlivých súdov. Je nemožné prácu sudcu hodnotiť podľa bodov, táto práca nie je riešenie matematickej úlohy, ani atletický výkon.
 
Hodnoť

Celé zle.

TI S. malo urobiť rebríček "bielych oviec" a či ich počet stúpa alebo sme stále v rovnakom svrabe, či nebodaj sa naďalej stav zhoršuje.

Takto iba znova hodilo trochu blata na zašpinených.
 
Hodnoť

Venujte sa aj poslednej

Pani posledná sudkyňa JUDr Jana Štepániková OS BA II riešila môj spor 8 rokov !!! Najviac ju pri majetkovom spore zaujímala lustrácia mojej osoby 40 rokov dozadu. Keby vôbec nedostala talár aspoň jeden mohla mať sudkyňa, ktorá vie čo je spravodlivosť a bude ju uplatňovať. Pritom na svojom súde bola za rok 2015 vyhodnotená ako dobrá. RYBA SMRDÍ OD HLAVY.
 
Hodnoť

 

K hodnoteniam a k záverom TI pristupujem s veľkou rezervou - laická n.o. hodnotí kvalita rozhodovania sudcov - klobúk dole. Aké kritéria použili? Podobne je to aj v prípadoch, keď TI hodnotí korupciu vo verejnej správe - nemajú ani základné znalosti z legislatívy VO a robia zasvätené závery. Úplné Kocúrkovo, financované z USA.
 
Hodnoť

Problém

Problém tohto rebríčka je v tom, že vychádza zo selektívnych údajov, keď je zrejmé že či sudcovia na prvých priečkach alebo aj na posledných nie sú posudzovaný na základe ich skutočnej práce ale len niektorých údajov ku ktorým sa zostatovatelia dokázali dostať. Z istotou môžem tvrdiť že niektorý sudcovia majú viac rozhodnutých, viac vybavenýc ale aj viac nevybavených vecí ako tvrdia tabuľky.

Na druhej strane hodnotu rebríčka podkopáva dominancia Rimavskej Soboty a jasne uvádza že na úspech v ňom nie je dôležité ako robíte ale kde robíte, pretože skladba nápadu - teda žalôb o ktorých občianskoprávny sudcovia rozhodujú nakoniec robí aj výsledky. Je zrejmé že tisíce žalôb a následne odvolaní nebankových subjektov na súde v Rimavskej Sobote z nich robia tabuľkových supersudcov. Že však ide o tisíce rovnakých vecí, ktoré sudcov takmer nezaťažujú nikoho nezaujíma lebo štatistike sa urobilo zadosť.
 
Hodnoť

a rebríček novinárov?

kto urobí?
 

 

žeby čitatelia a trh ?
 
Hodnoť

V tomto drzim ludom od Transparency

absolutne vsetky palce a chvalim ze su jasne veducim majakom v kvalite MIMOVLADNYCH organizacii , ked namiesto iba vezenia sa na nejakych mastne financovanych poholdnych temach ktore navyse podkopavaju vlastnu krajinu, tak sa venuju skutocne veciam ktore krajinu urobia lepsiou a silnejsiou , ze zastavuju aktivne ten hroziaci rozklad.

Odporucila a garantovala mi ich jedna velmi dobra kolegyna a priatelka ktora bola vynikajuci inteligentny clovek a svojim rozumom a humorom bola osviezenim vela besied. Nedavno zosnula na rakovinu, ale castejsie mi doporucovala uverit ze daleko nie vsetky MIMOVLADKY su iba parazity s tucnymi zahranicnymi prijmami ktore sa vezu na pomalom zhadzovani vlastnej krajiny ( tzv. Nest-beschmutzer) ale ze slovenska Transparency ozaj frcia odvazne projekty ktore nie su lahke ani pohodlne a casto mozno ani nie moc popularne ale zato vysostne dolezite pre prispenie ku OZAJSTNEMU zlepsovaniu sa pomerov v nasej krajine.

Takze Transparency , do toho, len tak dalej , drzime palce ! Aj vas rebricek je uz stiahnuty
 
Hodnoť

 

mne sa zda, ze tu zacali pisat siahodlhe prispevky na TI sudcovia zo spodnej casti rebricka, co by radsej mali citat spisy :) :)
 

< 1 2

Najčítanejšie


 1. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 6 338
 2. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 4 734
 3. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 2 614
 4. Martin Ondráš: Druhé smutné prvenstvo. Minister sa ľudom vyhráža súdom. 2 586
 5. Elena Antalová: Marečku, už mi pero nepodáte... 2 531
 6. Jozef Drahovský: Spoločnosť Orange zrušila lokalizačnú službu pre verejnosť 1 485
 7. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 1 471
 8. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 1 342
 9. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 1 172
 10. Adrián Vološin: Lockdown funguje, plošný nezmysel bol zbytočný. 1 107

Rebríčky článkov


 1. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 2. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu
 3. Andrej Hossa: Ako ušetriť pri výbere podlahy?
 4. Martin Konečný: Zlozvyky, zvyky a rutina (I.)
 5. Ivan Čarnogurský: STARÉ SLOVENSKO A NOVÝ PREZIDENT USA
 6. Andrej Hossa: Ako vylepšiť interiér vášho automobilu?
 7. Miriam Studeničová: Znepokojujúce výskumy Benjamina Lieberta
 8. Štefan Vidlár: Halušky v mléčáku
 9. Peter Biščo: Hlas sa stále vyhráža ráznymi krokmi.
 10. Marian Vojtko: Nedeľné ráno...


Už ste čítali?