Počet rodín medzi sudcami začal konečne klesať

Autor: Transparency International Slovensko | 11.9.2020 o 9:51 | (upravené 11.9.2020 o 10:58) Karma článku: 10,73 | Prečítané:  6691x

Príznakom chorého slovenského súdnictva bola aj obrovská úspešnosť príbuzných v konkurzoch na miesta sudcov. Po rokoch dochádza predsa len k zmene. Transparentnejší výber kádrov však nutne potrebuje aj prokuratúra.

 Ja som z nej urobila to, čo je a prišiel čas splatiť dlh!!!!! Sľúbila to a sama dala návod a postup, ktorý si dodržal. Tak prišiel čas, aby teraz ona dodržala, čo sľúbila!“ mala podľa uniknutej konverzácie v Threeme písať bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti  Monika Jankovská kamarátovi Mariánovi Kočnerovi vo februári 2018. Predmetom ich debaty bolo rozhodovanie sudkyne Zuzany Maruniakovej v Kočnerovej kauze zmeniek Markízy, kde Maruniaková nakoniec naozaj vyšla Kočnerovi v ústrety.

Jankovská mohla z Maruniakovej „urobiť“ sudkyňu preto, lebo hoci boli v roku 2013 výberové konania formálne transparentné, neformálne, či už politické, kamarátske alebo rodinné prepojenia pretrvávali napriek tomu. Maruniaková pracovala pred svojim nástupom na súd práve v kancelárii u Jankovskej. Dnes sú obe obvinené zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, resp. korupcie.

Od roku 2012, odkedy v rámci boja proti rodinkárstvu v súdnictve zaviedla vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská povinnosť menovať rodiny v súdnictve, sledujeme aspoň tieto trendy podrobnejšie (informácie o kamarátoch, prirodzene, dostupné nie sú). Vytvorili sme aj mapu rodín sudcov, kde dáta od sudcov z viac ako tisíc dokumentov sprístupňujeme na pár klikov každému občanovi.

article_photo

Naše prvé analýzy ukázali na zarážajúce čísla – každý piaty sudca mal v roku 2012 rodinu v justícii a počet takýchto väzieb prudko narastal. V roku 2017 sme mali o tretinu viac sudcov s rodinnou väzbou v sektore ako päť rokov predtým.  A to napriek tomu, že do výberového konania sa zaviedlo zverejňovanie životopisov uchádzačov, zápisníc z hodnotenia kandidátov, ako aj nahrávanie ich pohovorov.

Samozrejme, samotná existencia rodinných väzieb na súdoch nemusí byť sama o sebe problémom, ak naozaj vyhrávajú tí najlepší.  Ale pri takýchto vysokých číslach je tomu ťažko veriť. Ani v športe, ani medzi lekármi, politikmi či vedcami nenájdete takú veľké koncentráciu rodín ako v našom súdnictve.

Nové čísla za roky 2018 a 2019, ktoré sme spracovali z najnovšie zverejnených majetkových priznaní sudcov však ukazujú zmenu trendu. Po prvý krát vôbec začali počty rodinných prepojení v súdnictve klesať. Počet väzieb sudcov klesol z rekordných 425 v roku 2017 na 417 rok na to a už „len“ na 408 v minulom roku (pozri graf nižšie). Klesol aj počet prepojení medzi samotnými sudcami (teda bez väzieb na zamestnancov súdov či ministerstva spravodlivosti). Rodinných konexií medzi nimi bolo v minulom roku 121,  o sedem menej ako pri maxime v roku 2017.

Za touto zmenou je sčasti odchod do dôchodku či inej práce generácie sudcov s nadpriemernými rodinami, ale aj reforma výberových konaní z roku 2017. Za ostatné dva roky totiž prišli do súdnictva ľudia s najmenším počtom väzieb od existencie dát. V rokoch 2017-2019 uspelo vo výberových konaniach celkovo 116 uchádzačov, ktorí sú dnes sudcami (resp. na vymenovanie čakajú), pričom iba dvadsiati z nich mali rodinu na súde, teda šestina z nich.

Nový spôsob výberu totiž pretrhal lokálne väzby uchádzačov na výberové komisie. Od júla 2017 neprebieha „nábor“ na nových okresných sudcov individuálne v réžii každého súdu, ale hromadne pre celý kraj. Podľa viacerých uchádzačov (úspešných i neúspešných), s ktorými sme sa o novom systéme výberu rozprávali, je nový model naozaj transparentnejší.

Členov komisie vyberá predseda Súdnej rady, a nie predseda súdu s voľným miestom, ako to bolo v minulosti. Po novom sú dvaja členovia vyberaní z databázy súdnej rady, dvaja z databázy ministerstva spravodlivosti a jeden zvolený kolégiom sudcovských rád pre príslušný obvod krajského súdu. Členstvo vo výberovej komisii je otvorené aj pre ľudí z vedeckého prostredia, či neziskového sektora.

Nevýhodou výberu pre celý kraj je, že proces zaberie dlhšiu dobu, a pre uchádzačov to znamená vyššie nároky, vrátane viac dní dovolenky.

Výhľad do budúcnosti

Miera zastúpenia rodín v slovenskom súdnictve zrejme klesne ďalej aj v tomto roku. Dlhodobo „mimoriadne rodinne založený“ Krajský súd v Košiciach prišiel hneď o  niekoľko známych mien, ktoré v štatistikách rodinných prepojení hrali prím. S účinnosťou od marca 2020 sa vzdal funkcie Imrich Volkai, spolu s ktorým na súdoch v okolí pracovala aj manželka, dcéra, zať a nevesta. Do dôchodku v rovnaký mesiac odišiel aj Juraj Sopoliga a ďalších šesť sudcov. V rokoch 2019 a 2020 celkovo zanikla sudcovská funkcia až 108 sudcom s celkovo 31 rodinnými prepojeniami.

Naopak aj najnovšie „várky“ sudcov menovaných do funkcie toto leto ukazujú na príchod o niečo menej rodinne prepojených tvárí. Z 27 nových členov sudcovského stavu má rodinu v justícii šesť z nich, čo je zhruba pätina. Vzhľadom na dlhú životnú kariéru sudcov sa však aj napriek reforme výberu dá čakať, že miera rodinných zastúpení bude stagnovať, či klesať len postupne.

A čo rodiny v prokuratúre?

Slovenská prokuratúra si neprešla obdobnými zmenami ako súdnictvo, hoci ako nedávno uviedla bývalá dlhoročná prokurátorka Eva Mišíková, manipulácia výberových konaní v nej bola bežne prítomná.  Na rozdiel od sudcov nemajú prokurátori ani povinnosť zverejňovať mená blízkych vo svojom odbore.

Spravili sme preto aspoň hrubý odhad porovnaním zhody priezvisk (napr. Kováč – Kováčová). Nakoľko u sudcov máme aj presné čísla, od nich na vzorke 1500 mien vieme, že rovnakých základov mien je u nich trikrát viac ako reálnych rodinných väzieb. Touto – opakujeme len orientačnou - metódou odhadujeme, že medzi samotnými  prokurátormi je okolo 70 väzieb, čo dáva veľmi podobný pomer k celkovému počtu, teda že jedna šestina prokurátorov je zrejme rodinne prepojená.

Je načase, aby transparentnosť a dohľad na výberom nových kádrov dorazila aj na slovenskú prokuratúru. Slovensko potrebuje tak v justícii, ako aj v prokuratúre – morálne aj odborne – len tých najlepších ľudí.

 

Gabriel Šípoš, Ján Ivančík

Tento blog vznikol vďaka finančnej podpore Fondu pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis a Veľvyslanectva Holandského kráľovstva na  Slovensku. Za pomoc so zberom dát a ďakujeme našej dobrovoľníčke Michaele Štefánikovej.

Zaujíma Vás téma justície a prokuratúry? Sledujeme ich neustále  – najnovšie novinky z našej práce dostanete odtiaľto.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Juhoafrický kmeň môže uniknúť imunite

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.

Komentár Zuzany Kepplovej

Keď Fico varuje pred komunistickými maniermi

Fico sa snaží, aby jeho sympatizanti udalostiam rozumeli čo najmenej.


Už ste čítali?