reklama

V premiérovej vyvolenej obci bohatne na zákazkách poslanec Smeru

Séria nedávnych tendrov v obciach pri Topoľčanoch vykazuje znaky manipulácie a klientelizmu. Bohatnú na tom firmy založené v obci, kde premiér Fico strávil detstvo

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

Petrovi Hazuchovi ide v posledných rokoch karta. V posledných komunálnych voľbách bol zvolený za poslanca Hrušovian za stranu Smer ako kandidát s najväčším počtom hlasov. Ako šéf miestneho futbalového klubu dotiahol mužstvo za pár rokov z okresu o dve triedy vyššie až do 4.ligy. Minulý víkend porazili aj lídra tabuľky zo Štúrova. No predovšetkým sa mu veľmi darí ako podnikateľovi. Len v nedávno založených firmách získal zákazky za viac ako dva milióny v dvoch desiatkach verejných tendrov. K ďalšiemu viac ako pol miliónu sa môže dostať, ak už vyhraté tendre a príspevok na ne schváli aktuálny eurofondový program.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viaceré z týchto zákaziek prebehli podozrivo. 

Peter Hazucha v rozhovore o úspechu vo futbale. Zdroj: sportafinancie.sk
Peter Hazucha v rozhovore o úspechu vo futbale. Zdroj: sportafinancie.sk 

Obec Hrušovany pri Topoľčanoch, kde Hazucha pôsobí, je známa najmä svojou pamätnou tabuľou pre Roberta Fica. Trojnásobný premiér v nej vyrastal. Hrušovany si priazeň premiéra užívajú. Žiadna obec na Slovensku nedostala toľko dotácií z rezervy premiéra ako práve oni. V prezidentských voľbách tu získal Fico 80 % hlasov. Starostom je už druhé volebné obdobie kandidát Smeru, tak ako väčšina miestnych poslancov, vrátane Petra Hazuchu.

Cap záhradníkom?

Koncom februára podpísala susedná obec Kovarce stotisícovú zákazku na novú podlahu pre telocvičňu základnej školy za sto tisíc eur s Hazuchovou novou firmou TopPrimo. Zákazku, ktorá bola vo väčšine financovaná z dotácie Ministerstva školstva, sprevádzali od začiatku otázky potenciálnych uchádzačov o chýbajúcej projektovej dokumentácii či potrebe certifikátu a systému podlahy, ktorá podľa jednej z námietok mierila na dodávateľa jediného poľského subdodávateľa. Súťažné podklady obec dvakrát doplňovala. Ponuky napokon poslalo 5 firiem, no štyri z nich boli vylúčené. Víťazná suma od TopPrimo bola o 1,6% nižšia ako obcou predpokladaná cena. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Vzťahy firiem Petra Hazuchu. Zdroj: Firemny-register.sk
Vzťahy firiem Petra Hazuchu. Zdroj: Firemny-register.sk 

TopPrimo hlavnú časť zákazky ani nerobila – dodávku a montáž spravila za 70% ceny firma Top-Interiér Topoľčany.

Pre obec podľa dokumentácie organizovala tender obcou najatá externá manažérka tendra Renáta Zitová, ktorá podľa živnosti robí okrem obstarávania aj inštruktorku autoškolyKontaktné telefónne číslo na manažéra zákazky je však úplne rovnaké, aké je číslo víťaza firmy TopPrimo na ich účtovnej závierke či v zmluvách. Potvrdila mi to aj sama Zitová, ktorá ma na otázky ohľadom obstarávania odkázala hneď na Petra Gráčika. Ten má naozaj živnosť pre verejné obstarávanie. Ale zároveň je od leta 2015 spolumajiteľom TopPrimo s Petrom Hazuchom. Sídlo firmy je dokonca v jeho oficiálnom bydlisku v Topoľčanoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Kontakt na organizátora tendra v Kovarciach z Vestníka verejného obstarávania vľavo a účtovná uzávierka firmy TopPrimo vpravo.  Zdroje: Úrad pre verejné obstarávanie, finstat.sk
Kontakt na organizátora tendra v Kovarciach z Vestníka verejného obstarávania vľavo a účtovná uzávierka firmy TopPrimo vpravo. Zdroje: Úrad pre verejné obstarávanie, finstat.sk 

Treťou osobou vystupujúcou v manažovaní tendra bola Aneta Molnárová z Topoľčian. Za organizátora bola členkou komisie a podľa vlastných slov tender pripravovali spolu so Zitovou.

Trio Molnárová - Zitová - Gráčik sa v rôznych obmenách podieľali na organizovaní väčšiny verejných zákaziek, ktoré firmy Petra Hazuchu či jeho brata Dušana v posledných rokoch vyhrávali (viď tabuľku nižšie). Väčšina týchto inštitúcií bola vedená kandidátmi za stranu Smer

Zdroj: Vestník verejného obstarávania, uvostat.sk, *chýbajú zápisnice na webe, hoci to zákon vyžaduje, **člen komisie A.Molnárová. Zvýraznené sú zákazky, ktoré čakajú na schválenie dotácie v Programe rozvoja vidieka, sú vysúťažené no doteraz neuskutočnené
Zdroj: Vestník verejného obstarávania, uvostat.sk, *chýbajú zápisnice na webe, hoci to zákon vyžaduje, **člen komisie A.Molnárová. Zvýraznené sú zákazky, ktoré čakajú na schválenie dotácie v Programe rozvoja vidieka, sú vysúťažené no doteraz neuskutočnené 

To, že v regióne s vysokou popularitou Smeru dostáva veľa zákaziek lokálny politik Smeru, nie je nutne podozrivé. Podnikateľov s náklonnosťou k vládnym stranám určte netreba diskriminovať. Ale zákazky majú aj ďalšie spoločné črty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V polovici zákaziek prišla či už jediná ponuka alebo boli ostatní konkurenti vylúčení. Víťazná cena bez ohľadu na počet uchádzačov zvykla byť len pár desatín percenta pod zadávateľom predpokladanou hodnotou. Na taký počet tendrov je to vysoko zvláštna náhoda. Hoci dnes je bežným štandardom kompletné súťažné podklady zverejňovať na webe bezplatne, vo väčšine skúmaných tendrov si zadávatelia, resp. ich externí manažéri, pýtali extra 50 eur za projektovú dokumentáciu.

To je ale nezákonné, lebo ak už si obstarávateľ naozaj nedá námahu v záujme súťaže všetko naskenovať, tak účtované náklady musia byť prísne vyčíslené v závislosti od jednotkových nákladov kopírovania na stranu. Je nepravdepodobné, že rekonštrukcia materskej školy, multifunkčného centra či zateplenie obecného úradu majú v rôznych obciach na cent rovnaký rozsah dokumentácie. 

Podľa odborníkov z fachu sa navyše podmieňovanie vydania komplet podkladov za úhradu využíva na jedinú vec – zistenie si potenciálnych uchádzačov o tender. Keď sa na to niektorí uchádzači sťažovali, boli Molnárovou a spol. ubezpečení, že vraj je všetko podľa zákona...

Väčšina zákaziek bola financovaná či už zo štátnych dotácií (Envirofond) alebo z eurofondov (najmä Program rozvoja vidieka). Ako ukázala naša minuloročná analýza, minimálne v prípade Envirofondu boli dotácie prideľované silne podľa straníckeho kľúča. Za predošlej vlády šla polovica dotácií starostom podporovaným Smerom, hoci v krajine je takých necelá tretina. Firmy Hazuchovcov vyhrali dve tretiny zákaziek tam, kde zadávateľom šéfoval kandidát Smeru.

Sídlo firiem Europa Group a Hasil-HD v Hrušovanoch, ktoré vlastnia Peter a Dušan Hazuchovci. Zdroj: Google maps
Sídlo firiem Europa Group a Hasil-HD v Hrušovanoch, ktoré vlastnia Peter a Dušan Hazuchovci. Zdroj: Google maps 

Žiadosti a projekty obcí na viaceré dotácie písala podľa zverejnených faktúr tá istá Aneta Molnárová, ktorá potom s kolegami neskôr manažovala aj verejné obstarávania. Áno, je to veľmi podobná schéma ako tá, v ktorej v minulom kole eurofondov figurovala neslávne známa Star EU. Podľa uniknutých informácií ju straníkom odporúčal vtedajší pokladník strany Ján Richter.

Zhodou okolností aj Richterovo ministerstvo práce podpísalo zákazku s Hazuchovou a Gráčikovou firmou TopPrimo v novembri 2015, pár mesiacov po jej založení. Suma bola stanovená na 19.999 eur, teda jedno euro pod hranicou, od ktorej je potrebné robiť verejnú súťaž (ministerstvo tvrdí, že v prieskume trhu porovnávalo štyri ponuky a TopPrimo boli najlacnejší). 

Z rezervy premiéra k straníckemu podnikateľovi

Vo februári tohto roka dostala obec Koniarovce, ďalšia susedná obec Hrušovian a aj v nej starostuje kandidát Smeru, 10 tisícovú dotáciu z rezervy predsedu vlády Roberta Fica. Podobne ako pri iných dotáciách sú z nej notoricky preferované obce, kde vládne kandidát blízky vládnej strane. A táto zákazka na rekonštrukciu štadióna putovala firme TopPrimo. Podľa starostu Miroslava Konštiaka robila prieskum trhu Aneta Molnárová. Vraj boli oslovené tri firmy, no Molnárová mi napriek žiadosti dokumentáciu neposlala.

Register zmlúv v obci Koniarovce. Zdroj: obeckoniarovce.sk
Register zmlúv v obci Koniarovce. Zdroj: obeckoniarovce.sk 

Podozrenia na machinácie s tendrami z dotácií Úradu vlády nie sú nič nové. Pri výstavbe ihrísk z peňazí Úradu vlády po našich podnetoch skonštatoval viacnásobné porušenia zákona v desiatke obcí aj Úrad pre verejné obstarávanie. V súčasnosti prípad prešetruje – už viac ako pol roka – Protimonopolný úrad.

S Petrom Hazuchom ani Petrom Gráčikom sa nám napriek opakovaným pokusom nepodarilo spojiť. (Gráčik telefón TopPrimo zdvihol, ale ospravedlnil sa na poradu a neskôr napriek sľubom už nezavolal a telefón nezdvíhal. Hazuchovo číslo mi nik v jeho firmách neposkytol, a napriek zanechaným odkazom sa sám neozval). Molnárová spoluprácu na tendroch s Gráčikom odmietla, hoci pripustila, že sa s ním pozná. Prečo v jednom momente sama zdvihla kontaktný telefón víťaznej firmy TopPrimo pri ďalšom pokuse kontaktovať Gráčika nevysvetlila. Podľa nej ona ovplyvniť nevie, aké firmy sa zúčastňujú tendrov.

Molnárová podobne ako pred ňou Gráčik v minulosti manažovala mestskú firmu Regionálnu správu a údržbu ciest v Topoľčanoch. Na rozdiel od väčšiny starostov, s ktorými teraz pracuje, sa angažovala v SDKÚ. V komunálnych voľbách 2010 neúspešne kandidovala do zastupiteľstva v Topoľčanoch. Za vlády Ivety Radičovej viedla aj pobočku Sociálnej poisťovne v Topoľčanoch.

(Update 13.4.9.50: Reakcia P.Hazuchu:

Viem, že naša spoločnosť TopPrimo s.r.o. sa zúčastnila výberového konania v obci Kovarce (telocvičňa) a že bola úspešná. Podrobnosti Vám však neviem poskytnúť, vzhľadom k tomu, že na prípravu všetkých potrebných dokladov a dokumentácie je splnomocnený môj spoločník a konateľ Ing. Gráčik.

Ako Vám je známe, som spoločníkom aj v ďalších obchodných spoločnostiach, ktoré sa zúčastňujú mnohých výberových konaní . Tieto výberové konania realizujú rôzni externí obstarávatelia a nemám vedomosť o žiadnom osobnom prepojení so žiadnym z nich.

Viem o tom, že jednou z podnikateľských činností Ing. Gráčika je dlhodobo aj realizácia externého verejného obstarávania, ale od toho času, čo je mojim spoločníkom, sa naša spoločnosť výberových konaní , ktoré realizuje, nezúčastňuje.)

Test v krajine rodákov

Na vyššie spomínané tendre podávame podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, Najvyšší kontrolný úrad ako aj prokuratúru. Premiér Fico vo svojej najnovšej kampani proti korupcii žiada starostov o podávanie podnetov, lebo bez nich sú to všetko vraj len reči. Nám v Transparency sa však zdá, že hlavný problém nie je nedostatok podnetov, ale ich prešetrovanie a trestanie vinníkov. Ďalší test úprimnosti slov vládnych politikov je teda na stole.

Gabriel Šípoš

Tento článok vznikol len vďaka prvotnému tipu občana z Nitry. Ak by ste chceli zvýšiť odolnosť krajiny pred klientelizmom, podporte Transparency v novom projekte vedenom Zuzanou HlávkovouZvýšite tak šancu, že viac takýchto vecí vyjde na svetlo. Ďakujeme!

Tvorme štátnu správu odolnú voči korupcii
Tvorme štátnu správu odolnú voči korupcii (zdroj: TIS)
Transparency International Slovensko

Transparency International Slovensko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  189
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Slovenská pobočka najväčšej svetovej organizácie pre boj za viac transparentnosti a menej korupcie.Sledujte nás na Facebooku: Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu