Pomôžte nám odhaliť slovenských prokurátorov

Autor: Transparency International Slovensko | 2.8.2016 o 14:18 | (upravené 2.8.2016 o 22:00) Karma článku: 10,65 | Prečítané:  21350x

O hociktorom slovenskom úradníkovi, manažérovi štátnej firmy alebo aj sudcovi sa môže verejnosť dozvedieť ďaleko viac ako o hociktorom prokurátorovi. Je čas otvoriť slovenskú prokuratúru ďaleko viac. 

K tomu, či na Slovensku raz zavládne spravodlivosť a skutočná rovnosť pred zákonom je najdôležitejšia funkčná prokuratúra. Akokoľvek problémové sú naše súdy, určite nemôžu za to, že žiadny vysokopostavený politik nebol u nás právoplatne odsúdený – na súd také prípady totiž prokuratúra na rozdiel od iných krajín pravidelne nedodáva. Až dve tretiny trestných prípadov sú fakticky rozhodnuté už na úrovni prokuratúry formou dohody o vine a treste či trestného rozkazu, ktoré súdy už vlastne len opečiatkujú bez verejného pojednávania  a obsiahleho skúmania dôkazov.

Nečudo, že o posty generálneho či špeciálneho prokurátora sa viedli ostré politické prieky, vrátane ústavných námietok. Ten, kto riadi tú tisícku slovenských prokurátorov, má u nás enormnú moc nastoľovať či kriviť spravodlivosť. Odstavenie dozorujúceho prokurátora v prípade Rybanič-Bašternák či zistenie, že dvaja prokurátori v prípade majú u Bašternáka byty tiež ukazuje, čo všetko je bežne pred verejnosťou skryté.

Transparentnosť do prokuratúry

Preto je podľa nás také dôležité výrazne zvýšiť transparentnosť – od výberu nových prokurátorov po kontrolu ich výkonu a rozhodnutí. Minulý rok sme napríklad upozornili, že pri výbere prokurátorov nevie verejnosť o kandidátoch na rozdiel od výberu sudcov vlastne nič – ani ich životopisy, motivačné listy, rodinné prepojenia na súdy či prokuratúru či samotné bodové hodnotenie uchádzačov. Kľúčová ústna skúška nie je na rozdiel od sudcov verejná ani nahrávaná. A už úplne absurdné je, že samotní víťazi konkurzov majú právo veta na zverejnenie svojich mien!! Viac ako tretina z októbrového konkurzu si to nepriala, veď čo už verejnosť do toho kto má zaistenú doživotnú štátnu kariéru s priemerným platom 3000 eur s minimálnou verejnou kontrolu ich kvality práce.

Po všetkej tejto kritike vrátane tlaku Transparency v januári Generálna prokuratúra navoľky zverejnila menný zoznam prokurátorov. Lenže k menám nepridala pôsobisko, čo sťažuje párovanie konkrétnych prokurátorov k ich verejným rozhodnutiam či prípadom, ktoré rozhodovali súdy. Znemožňuje to tiež porovnávanie výkonu medzi okresnými či medzi krajskými prokuratúrami – tak ako to vieme z verejných dát pekne robiť pri súdoch na našej webstránke Otvorené súdy.

Mapa rodinných konexií na súdoch vznikla len vďaka dostupným dátam. Pozri sudy.transparency.skMapa rodinných konexií na súdoch vznikla len vďaka dostupným dátam. Pozri sudy.transparency.sk (TIS)

Na našu infožiadosť prokuratúra kompletný zoznam pôsobísk svojich ľudí dodnes nedodala, preto by sme radi pozvali do našej kampane otvoriť prokuratúru ľudí, ktorí konkrétnych prokurátorov poznajú a veria, že transparentnosť je aj tu dôležitá. Môžu to byť advokáti, ich klienti, pracovníci súdov, či náhodní známi.

Crowdsourcing na nich

Na špeciálne vytvorenej stránke prokuratori.otvorenesudy.sk si v menu môžete nájsť meno prokurátora a zadať jeho pôsobisko. Zadajte aj svoje meno a email, aby sme si v prípade konfliktných dát vedeli vaše informácie overiť. Zoznam prokurátorov s ich pôsobiskom zverejníme až vtedy, ak budeme mať každé meno potvrdené z viacerých zdrojov.  

Pomôžte nám otvoriť slovenskú prokuratúruPomôžte nám otvoriť slovenskú prokuratúru

Okrem tejto cesty budeme apelovať na ministerstvo spravodlivosti, aby podobne ako pri súdoch začalo zverejňovať základné dáta o výkonnosti prokuratúry, ale aj zmenila výberové konania zavedením povinnosti zverejňovať rodinné prepojenia a životopisy, a do výberových komisií zapojiť odbornú verejnosť.

Ukážme politikom aj prokurátorom, že nám na fungovaní spravodlivosti záleží. Za pomoc ďakujeme!

 

Gabriel Šípoš, Samuel Spáč

Ak prokurátorov síce nepoznáte, ale veríte, že ich treba dostať pod väčšiu kontrolu verejnosti, oceníme aj Vašu  finančnú pomoc – získané dáta budeme prepájať a mapovať. Ďakujeme!

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR ZUZANY KEPPLOVEJ

Ako Fico stíha sám seba

Protiextrémistické úderky nevytvoril Soros, ale štát.


Už ste čítali?