Galisove ihriská obciam: fauly od prvej do poslednej minúty

Autor: Transparency International Slovensko | 28.7.2016 o 12:43 | (upravené 29.7.2016 o 9:36) Karma článku: 11,04 | Prečítané:  8443x

Väčšina dotácií na ihriská šla do dedín so smeráckymi starostami. Štátni kontrolóri teraz zistili, že veľké prešľapy pokračovali aj pri výbere staviteľov.

Rusínska obec Jarabina pri Starej Ľubovni je jednou zo desiatok obcí, v ktorých minulý rok otvorili multifunkčné ihrisko. Výrazne im pomohla dotácia na ihrisko z úradu vlády za 40 tisíc eur. Tak ako väčšinu obcí s novými ihriskami, aj Jarabinu viedol v čase získania dotácie starosta za stranu Smer – konkrétne dnes už bývalý starosta Miroslav Kaňa.

Nebol úspešný len v športe – obec s 900 obyvateľmi získala dve dotácie za dokopy 250 tisíc eur na kanalizáciu či dve dotácie za 11 900 eur z rezervy predsedu vlády počas dvoch rokov, keď Smer vládol sám v Bratislave a Kaňa šéfoval Jarabine. Obci určite nepriťažilo, že z nej pochádza aj rodina ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. 

O tom, že ihriská rozdával úrad splnomocnenca pre šport Dušana Galisa výrazne v prospech dedín so starostami Smer, sme v Transparency písali minulý rok. Žiadosti obcí so starostom za Smer mali dvojnásobnú šancu uspieť ako tie, ktoré viedli nezávislí či opozičníci. Túto prácu Dušana Galisa zrejme ocenila aj nová koalícia po voľbách v marci 2016 – Galis pokračuje na mieste splnomocnenca naďalej.

Ale nefér rozdeľovanie bolo len prvým prešľapom v celej schéme štátnej podpory ihrísk. Keďže išlo o štátne dotácie, výstavbu ihrísk museli obce podľa zákona aj vysúťažiť. Aj tu sme už minulý rok pri pohľade na prvé súťaže upozornili, že kritériá boli zvláštne nastavované aj uplatňované, a mnohé dokumenty napriek požiadavkám zákona nezverejnené.

Vylúčili 5 zo 6 ponúk

Zoberme si tú Jarabinu – kritériom bola najnižšia cena. Obci prišlo dokopy šesť ponúk, no nakoniec vyhrala  štvrtá najdrahšia! To preto, lebo až 5 zo šiestich ponúk obec vyradila. Oproti najlacnejšej mal víťaz Sport Service ponuku až o 18 tisíc eur drahšiu, alebo o celú tretinu ceny ihriska vyššiu. Mimochodom, starosta Kaňa podpísal s víťazom zmluvu necelé tri týždne pred komunálnymi voľbami.

Pri Jarabine a ďalších deviatich najpodozrivejších obciach sme minulý september podali na Úrad vlády žiadosť o kontrolu uplatnenia dotácie. Za jej nesprávne vytendrovanie totiž Úrad obciam v zmluve výslovne hrozí odobratím celej alebo časti dotácie.

V posledných mesiacoch nám prichádzali odpovede či už Úradu vlády alebo Úradu pre verejné obstarávanie ako závery ich kontrol. Vo všetkých kontrolovaných obciach našli kontrolóri pochybenia (ÚV skontroloval všetkých 10, ÚVO zatiaľ päť).

V Jarabine našli kontrolóri 5 pochybení, od neopodstatnených požiadaviek účasti, cez nezverejnenie povinných dokumentov na internete až po nesúlad uzavretej zmluvy s pôvodnými podmienkami. Za diskriminačné označili napríklad trvanie na podmienke pre zhotoviteľa, že jej pracovník je držiteľom práve a len papiera z „kurzu pre zváranie elektrickým oblúkom v ochrannej atmosfére taviacou sa elektródou, označenie Z-M1.“

Vynaliezaví boli aj v obci Prestavlky pri Žiari nad Hronom. Obec pod vedením Ján Abraháma (Smer) rozdelila zákazku na dve – „spodná a vrchná stavba.“ Tým pádom sa vyhli verejnej súťaži a mohli tieto dve zákazky zadať tzv. prieskumom trhu, pri ktorom oslovíte len firmy, ktoré chcete.

Kartely?

Tieto ihriskové zákazky navyše rieši aj Protimonopolný úrad, keďže viaceré smrdia predsúťažnou dohodou. Sedem skúmaných zákaziek vyhrala firma M.Cup a skoro vždy sa súťažilo v rovnakej trojici firiem s MPL StavingRekord TK. Vyzerá to na krovie aj preto, lebo tie dve firmy zhodou náhod do iných súťaží nechodili. Navyše práve tieto zákazky organizovala poradenská firma E-aukcie, ktorá je sama vlastnená schránkou z Londýna. Rastie tak riziko, že organizátor súťaže je skryto prepojený na súťažiaceho. Nominálne si E-aukcie za organizovanie tendrov brala po 1200 eur.

Celkovo z desiatich obcí, ktorým kontrolóri našli pochybenia, šéfovali v čase dotácií a kvázi-súťaží politici za Smer v deviatich: Šútovo, Radvaň nad Laborcom, Prestavlky, Jarabina, Hriadky, Demjata, Ďapalovce, Rudno nad Hronom a Košický samosprávny kraj (v desiatej Snine bol primátorom nezávislý).

Keď svoje skúmanie Protimonopolný úrad ukončí, bude vedieť obce začať pokutovať aj Úrad vlády ako udeľovateľ dotácií, sľúbili nám z úradu.

Férový ako Galis

Šport nerozdeľujeme na ľavicový, pravicový, na červený, modrý...šport rozdeľujeme na dobrý a zlý, úspešný a neúspešný a myslím si, že z tohto treba aj vychádzať,“  vysvetľoval svoje plány pre šport v parlamente pred rokmi Dušan Galis.

Ak týmto slovám Galis naozaj stále verí, tak by mal chlapsky priznať, že zlyhal. Nielenže opakovane posielal dotácie na ihriská najmä deťom “červených,” ale navyše neboli tieto peniaze zjavne používané ani len čestne a efektívne. Aj slávny futbalový tréner Jose Mourinho by po takýchto výsledkoch radšej utekal kade ľahšie.

Gabriel Šípoš

Ak považujete za užitočné, aby sme dosledovali osobnú zodpovednosť starostov a splnomocnenca Galisa v prípade týchto dotácií,  podporte prácu Transparency aj finančne. Ďakujeme!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Iste, politici ani zajtra neprestanú nepoctivo zavádzať, ale aspoň by sme im to nemali uľahčovať.

KULTÚRA

Prečo maďarský sranda pre slovenský koňha nechce vyčpieť

V žánrovej vernosti niet čo Susedom vytknúť.

DOMOV

Po streľbe v petržalskom paneláku zostali dvaja mŕtvi

Na chodbe tam našli telo ženy a muža, na mieste našli dieťa.


Už ste čítali?