Branislav Paška – kariéra šéfa obstarávania

Autor: Transparency International Slovensko | 4.12.2015 o 14:06 | (upravené 17.6.2016 o 18:12) Karma článku: 12,05 | Prečítané:  29875x

Synovec bývalého šéfa parlamentu Branislav Paška skončil v pondelok na poste riaditeľa odboru obstarávania v košickej univerzitnej nemocnici kvôli pouličnej bitke. Je to dobrá príležitosť zhodnotiť Paškovu prácu v tendroch.

Ako je dobre známe, čím kvalitnejšie pripravíte súťaž, či menej diskriminačné kritériá zvolíte, tým viac ponúk vám príde. Z pohľadu základných indikátorov obstarávania patrí Paškova nemocnica na Slovensku k tým najhorším. Viac ako polovica nákupov bola v podstate rozhodnutá bez súťaže, lebo Paška vyberal len z jednej ponuky. V priemere na jeden tender dostával jeden a pol uchádzača. V susednej prešovskej fakultnej nemocnici to pritom bol 1,5 - násobok. A len 6 percent zákaziek končí bez súťaže.

Nákupca

Priemerný vážený počet súťažiacich

Podiel tendrov s jednou ponukou

Košická nemocnica L.Pasteura

2,0

55%

Prešovská nemocnica J.A.Reimana

3,1

6%

Celý štátny sektor

3,3

33%

Zdroj: Transparency International Slovensko, tender.sme.sk, priemer 2009-15

Košická univerzitná nemocnica pritom nákupy väčšinu robí cez špecializovanú agentúru Pro-Tender. Tú vedie Peter Hložný, zhodou okolností Paškov predchodca na poste šéfa obstarávanie v nemocnici a dobrý známy košického primátora Richarda Rašiho. Firma sídli ani nie sto metrov od nemocnice.

Kartel za milióny

Na prvý pohľad sa zdá, že spolupráca nefunguje. V roku 2013 polícia Hložného obvinila, že pri viac ako 27-miliónovej zákazke na prestavbu urgentného príjmu košickej nemocnice zmanipuloval súťaž zákulisnou dohodou s dvomi stavebnými firmami. Branislav Paška bol šéfom výberovej komisie na tento tender financovaný z eurofondov. Pred rokom prípad napriek inkriminijúcim telefonátom a SMS-kám špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prípad zastavil (napokon, podobne ako mnoho iných politicky citlivých káuz).

Získané dôkazy však boli dostatočne presvedčivé pre Protimonopolný úrad, ktorý tendre skúma z pohľadu nelegálnych kartelov. V júli tohto roku firme Pro-tender ako aj obom uchádzačom uložil megapokutu 2,6 milióna eur. Pro-tendru za to, že „pomohol dohodu o víťazovi obstarávanie zrealizovať.“ Všetci sa odvolali.

O úlohe Branislava Paška v tomto údajnom podvode nie je nič známe. No o necelý mesiac na to udelil Paška Hložného Pro-tendru novú zákazku na poradenstvo a realizáciu tendrov na dva roky dopredu za 86 400 eur.

Hra s kritériami

Navyše, pre výber použil extrémne netradičné kritériá – zvýhodnenie doterajšieho dodávateľa (tým bol práve prešetrovaný Pro-tender). Túto možnosť do zákona zaviedol Robert Kaliňák pred dvomi rokmi. Doteraz sa využil len v dvoch desiatkach tendrov – a v nemocniciach v takých prípadoch vyhrával práve zavedený Pro-tender. Ak teda chcel druhý uchádzač proti Pro-tendru u Pašku vyhrať, musel by ponúknuť cenu o viac ako 10 percent nižšiu.

Nebolo to prvýkrát, čo kritériá nevyzerali byť robené pre najefektívnejší nákup. V januári 2014 Paška vyhlásil tender pre nákup auta pre nemocnicu. Lehota dodania bola stanovená na tri mesiace, ale zároveň až 20-percentné kritériu bola lehota dodania. Zo šiestich ponúk nakoniec zvíťazila až štvrtá najlacnejšia od popradskej firmy Autonova za 36 tisíc 400 eur (podľa zmluvy ide o Škodu Superb Elegance). Najlacnejšia ponuka síce sľúbila dodať auto do 3 mesiacov a bola o takmer tri tisíc eur lacnejšia ako víťaz, no Autonova na rozdiel od ostatných sľúbila dodať auto do TROCH DNÍ od podpisu zmluvy. 

A teraz pointa. Hoci ponuky otvorili už začiatkom februára, vyhodnotili ich až koncom marca, a zmluvu podpísali až na konci apríla! Dávať 20 percentnú váhu na rýchlosť dodania teda veľký zmysel nemalo – ibaže pre dobre informovaných vyvolených.

U koho skončí Braňo Paška?

Cez 60 sestričiek podalo kvôli nízkym platom doteraz výpovede v Paškovej (teraz už bývalej) nemocnici. Aj od nového šéfa obstarávania bude závisieť, koľko si nemocnica bude môcť dovoliť na svoj personál a vybavenie. Sestry by sa teda – nielen v košickej nemocnici – mali vážne zaujímať, ako zákazky v nemocnici fungujú a kto nákupom bude šéfovať.

A čo bude s Branislavom Paškom teraz? Ktovie, politické krytie už zjavne nie je také ako pred škandálom s CT-čkom. No ako poznáme našu štátnu správu, Paškove skúsenosti sa určite kdekomu budú zdať veľmi užitočné a dlho bez roboty neostane.

Gabriel Šípoš

Ak sa Vám článok páčil aspoň tak ako vás štve neefektívne hospodárenie nemocníc, podporte Transparency v preverovaní štátnych zákaziek a ich prepojení na schránkové firmy. Ďakujeme!

article_photo

Článok je súčasťou dvojročného projektu Monitoring verejného obstarávania, ktorý bol podporený sumou 87 750 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation. Cieľom Fondu je rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít. Projekt končí v januári 2016.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

PLUS

Ako pred sto rokmi vysvetľovali príchod tabaku do Európy

Ako sa tabak (dohán) dostal do Európy a ako sa ujalo fajčenie?


Už ste čítali?