Kupujú úrady časopisy aj pre osobné a politické účely?

Autor: Transparency International Slovensko | 20.1.2015 o 13:09 | (upravené 21.1.2015 o 9:57) Karma článku: 11,08 | Prečítané:  10547x

V Transparency sme už viackrát ukazovali na riziká závislosti médií od politikov. Milióny eur ročne tečú na inzerciu, často platené z EÚ fondov, a pri troche snahy sa dajú nasmerovať tým správnym smerom. V TA3 či Pravde na nástupe druhej vlády Roberta Fica celkom dobre zarobili, ako sme ukázali v analýze v roku 2013. 

Je tu ale aj druhé riziko, týkajúca sa výhradne tlačeplatby za jej predplatné. Koncom minulého roka sme si v Transparency vyžiadali údaje z tridsiatich úradov na Slovensku. Akú tlač si objednali sme skúmali pri všetkých ministerstvách plus na Úrade vlády, pri všetkých ôsmich župách a krajských mestách. Tieto úrady mali minulý rok dokopy predplatené 2300 výtlačkov takmer päťsto rôznych periodík (kompletný zoznam v Exceli).

Suverénne najkupovanejšími novinami sú Hospodárske noviny. Z verejných peňazí z 30 skúmaných úradov bolo zaplatených 209 kusov, čo sú necelé dve percentá celkového predaja Babišovho denníka. Druhým najviac nakupovaným denníkom je provládna Pravda (115 ks) a tretím Plus 1 deň (88ks), tesne pred SME (87ks).

Zelení finančníci

V týždenníkoch je najviac kupovaným Trend (118ks) pred Plus 7 dní (48ks) a .týždňom (39ks). Osobnými záujmami však zaváňa aj predplatné cestovateľsko-prírodných mesačníkov Geo, Lidé a země a National Geographic na ministerstve financií. Čo sa z nich už len dá dozvedieť o lepšom výbere daní?

Záhadné rozdiely existujú aj medzi krajskými mestami v počte predplatných. V Bratislave tvrdia, že mali kúpených len 5 čísel (po jednom kuse z každého denníka), v Nitre to bolo 43 kusov a v Žiline až 48.

Podobne je to medzi župami, ktoré majú rovnakú agendu a podobný počet zamestnancov, no potrebu informácií vidia veľmi rôzne. Kým v žilinskej župe kupovali minulý rok až 191 kusov periodík a v banskobystrickej takmer stovku (vrátane 10 kusov Historickej revue), v trnavskom VÚC to bolo len 10 a v prešovskom 24 výtlačkov periodík.

Kapustov župný biznis

Číslo v žilinskej župe nafukuje predplatné mesačníka s mečiarovskou minulosťou a národno-smeráckou prítomnosťou Extra Plus. Župa s necelou dvojstovkou zamestnancov si minulý rok kúpila 141 predplatných za takmer 3400 eur! Nik iný z 30 slovenských úradov si pritom tento časopis donedávna vedený neslávne známym Pavlom Kapustom neobjednáva.

Žilinská župa takto masovo podporuje tento časopis už od roku 2012. Za štyri roky odišlo zo župného rozpočtu na Extra plus už 12 tisíc eur.

Časopis si so župou žije v naozaj peknom vzťahu. Župan Juraj Blanár, tiež poslanec NRSR za Smer, vystupuje na stránkach periodika často. Dostal aj pekný priestor na príjemný rozhovor tesne pred župnými voľbami na jeseň 2013. A v prezidentských voľbách mal časopis jasného obľúbeného kandidáta – Blanárovho straníckeho kolegu.

Obyvateľov v žilinskej župe určite poteší, že viac ako stovku kusov Extra Plus za tritisíc eur si župa predplatila aj na tento rok.

Ako sa teda zdá, na Slovensku platí, že ani tie relatívne malé peniaze, čo idú na predplatné tlače, nie sú občas primalé na to, aby boli zneužité na osobné, či politické účely.

 

Gabriel Šípoš, Katarína Hukelová

P.S. Ak chcete, aby sme naše médiá a ich vzťah k mocným sledovali pravidelnejšie, podporte nás aj finančne. Ďakujeme!

 

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kotlebova dymová clona zakrýva väčší útok

Kým sa sústredíme na kreslo Mariana Kotlebu a okrajovo Milana Uhríka v Nitre, ĽSNS sa chystá zabrať stovky miest naprieč všetkými župami.

DOMOV

Smer vyzýva Lipšica, aby Žitňanskú požiadal o mimoriadne dovolanie

Lipšic dostal podmienečný trest tri roky.


Už ste čítali?