Čo je väčším problémom sveta - chudoba, vojna alebo korupcia?

Autor: Transparency International Slovensko | 20.8.2014 o 11:59 | (upravené 20.8.2014 o 17:46) Karma článku: 11,14 | Prečítané:  9514x

Keby ste boli svetovým politikom, čo by ste skúsili riešiť ako prvé? Inšpirovaní seriálom SME "grafy týždňa v ekonomike" ponúkame aj my v Transparency päť grafov, ktoré ilustrujú kontext vnímania korupcie medzi svetovými problémami, popularitu nástrojov proti nej ale aj vplyv zverejňovania zmlúv na silu mediálnej kontroly tendrov.

1. Korupcia patrí k top problémom sveta

Korupcia (v grafe svetlomodrá čiara) patrí stabilne k top svetovým problémom, ak to meriame podľa toho, ako o nej píšu najmienkotvornejšie noviny sveta The New York Times. Najviac sa o korupcii v týchto novinách písalo v časoch "divokého kapitalizmu" koncom 19.storočia a potom za ostatných desať rokov. Krátkodobo tému korupcie predbehli v minulom storočí len chudoba (60.roky), znečistenie (70.roky) a AIDS (90.roky). Problémy globálneho otepľovania či nerovnosti sú oproti korupcii výrazne v úzadí. Na druhej strane, zmienky o vojne sú aj oproti korupcii dlhodobo zhruba päťnásobne častejšie (boli by úplne mimo grafu).

2.  Transparentnosť sa ako protikorupčný nástroj objavil len nedávno

Hoci korupcia trápi svet už odjakživa, a napríklad o problémoch tieňového lobingu sa písalo už od 70-tych rokov, transparentnosť začala odborná verejnosť vo veľkom vnímať ako dôležitý protikorupčný nástroj len od konca 90-tych rokov. Najviac to súvisí s príchodom masového internetu a možnosťou ľahko zverejňovať a zdieľať informácie aj o verejnom sektore. Ale menilo sa aj povedomie v súvislosti s globalizáciou a príchodom investorov z menej korupčných krajín do Afriky, Ázie či východnej Európy. Napríklad aj Transparency International, ktorého sme slovenskou pobočkou, bola založená v tom období (rok 1994).

3. Transparentnosť berú do úst aj poslanci - a niektorí aj konajú

O transparentnosti nepíšu viac len novinári, ale berú ju vážnejšie aj politici. Tak v americkom ako aj v slovenskom parlamente sa tento princíp spomína v súčasnosti častejšie ako pred 15 rokmi. A nejde len o parlamentné diskusie - povinné zverejňovanie zmlúv, súdnych rozhodnutí či publikovanie platieb farmafiriem lekárom sa presadili aj v legislatíve v ostatných piatich rokoch. Výzvou budúcnosti je, aby sa slová aj prijaté zákony začali v praxi lepšie dodržiavať.

4. Zverejňovanie zmlúv prinieslo viac mediálneho dohľadu

Nikdy v histórii médiá nekontrolovali štátne zákazky tak často ako ostatné roky. Dnes médiá píšu či vysielajú správy o tendroch asi dvakrát častejšie ako pred desiatimi rokmi. Sčasti to vysvetľujú väčšie peniaze, ktoré idú na tendre - a teda dôležitosť zákaziek. Nárast v rokoch 2008-2010 zaobstarali aj mega škandály ako nástenkový tender či sociálne podniky. Ale ďalšiemu nárastu mediálneho záujmu pomohli aj zmeny smerom k väčšiemu zverejňovaniu  od roku 2011: povinné zverejňovanie zmlúv online či publikovanie výsledkov aj menších tendrov vo Vestníku obstarávania. Denník SME napríklad písal o faktúrach zákaziek v článkoch v minulom roku až 271 krát - pritom v roku 2008 to bolo len v 139 článkoch. Viac verejnej kontroly a debaty tak môže mylne vyvolávať dojem, že s korupciou je to horšie ako kedysi - na to treba pri vnímaní jej vývoja pamätať.

5. Len tisícina korupcie je u nás potrestaná

Napriek pozitívnym opatreniam a náladám z posledných rokov, polícia, prokuratúra a súdy u nás odhaľujú a trestajú korupciu len minimálne. Ročne súdy odsúdia zhruba stovku ľudí za úplatky v úhrne za sto dvadsať tisíc eur. Takmer všetko ide o prípady úplatkov za pár eur pri policajtoch, lekároch či úradníkoch. Svetová banka odhaduje, že objem úplatkov vo svete sa ročne pohybuje na úrovni trilióna dolárov, teda jedného percenta svetového HDP. To by u nás znamenala miliardu eur. Odhadnime konzervatívne, že je to u nás len 10-20 percent tejto sumy, keďže Slovensko je vo svetovom rebríčku vnímania korupcie v závere prvej tretiny štátov. Stále tak vychádza, že polícia odhalí a súdy potrestajú len JEDNU TISÍCINU objemu úplatkov, ktoré u nás kolujú. To je zahanbujúca výkonnosť orgánov (zjavne pramálo) činných v trestnom konaní.

 

Gabriel Šípoš

Ak Vás korupcia na Slovensku štve, podporte naše úsilie ju znížiť napríklad cez vyšší dohľad nad výkonnosťou sudcov. Ak sa Vám grafy páčili, viac ich priebežne nájdete na našom Facebooku. Pridajte sa k nám. Vďaka!

Ak sa Vám článok páčil, podporte ho aj na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?