Verejná nominácia na Infočin roka pre sudcu Harabina

Autor: Transparency International Slovensko | 24.7.2013 o 10:04 | (upravené 24.7.2013 o 11:10) Karma článku: 14,79 | Prečítané:  24146x

Ak by ešte existovala cena Infočin roka, navrhol by som v roku 2013 predsedu Najvyššieho súdu SR, Štefana Harabina v kategóriách "popularizácia otvorených dát" a "kvalita otvorených dát". Predpokladám, že pre popularizáciu tém už tento rok medzi verejnosťou nespraví nikto viac.

Štefan Harabin totižto včera potom, ako sme spustili portál OtvorenéSúdy.sk, na ktorom užívatelia nájdu okrem profilov súdov a sudcov aj viac ako pol milióna rozhodnutí, vydal toto vyjadrenie hodné nominácie v kategóriách:

 

1. Kategória kvalita verejných dát

Problém: Na stránke pri niektorých sudcoch chýbajú informácie o pojednávaniach a rozhodnutiach. Vyzerá to potom tak, že niektorí členovia súdu nepracujú, čo zjavne nie je pravda.

Úplne vážne - súhlasíme, ospravedlňujeme sa a ďakujeme za upozornenie. Je to hlúpa chyba, ktorú sme si mali všimnúť. Na jej čiastočnom opravení pracujeme.


Sudcovia na najvyššom a krajskom súde totiž pojednávajú často v senátoch, pričom stránka takúto aktivitu nepriradzuje všetkým členom senátu, ale len jednému (pravdepodobne predsedovi senátu).

Keďže portál dáta preberá z oficiálnych údajov ministerstva spravodlivosti www.rozhodnutia.sk, sudca Harabin objavil problém, ktorý si nikto dva roky nevšimol - ani oficiálne dáta neuvádzajú všetkých členov senátu, ktorí rozhodovali - ako si možno ukázať napríklad na tomto rozhodnutí.


Osobný apel sudcu Harabina tak môže zásadne zlepšiť kvalitu jedného ale aj viacerých dátových zdrojov vo verejnej správe.


2. Kategória popularizácia otvorených dát

Sudca Harabin takisto napísal:

"Nimi uvedený projekt, za 20 000 eur, je iba čiastočným „vykradnutím" oficiálnej databázy ministerstva spravodlivosti, ktorých webová stránka obsahuje podstatne viac presnejších a aktualizovaných informácií",

čím klasickou učiteľskou metódou "iba som vás skúšal, či dávate pozor" verejnosti priblížil základné princípy otvorených dát, ku ktorým sa aj Slovensko hlási v rámci Iniciatívy pre otvorené vládnutie.


Zjednodušene - otvorené dáta majú byť úplné, voľne prístupné, dobre stiahnuteľné a možno ich využívať, na komerčné aj nekomerčné účely. Pretože sme ich už raz prostredníctvom daní zaplatili a nie je dobrý dôvod, prečo by sme ich nemohli využívať. Či už na sledovanie verejného obstarávania ako na tender.sme.sk alebo sledovanie zmlúv na otvorenezmluvy.sk.


Portál OtvorenéSúdy.sk naozaj "kradne", ale aj čistí, prepája najmenej 5, na rôznych miestach roztrúsených, štátom vyprodukovaných dát. Necháme na posúdenie verejnosti, či je stránka lepšia ako www.rozhodnutia.sk

 

Na záver by som rád touto cestou poďakoval sudcovi Harabinovi a prosím Vás, aby ste podporili jeho nomináciu v oboch kategóriach. 

Môžete tak spraviť kliknutím na palec hore, alebo na vybrali.sme.sk.

S úctou,
Matej Kurian


PS: Pán Harabin, tú epizódku, kde nám Súdna rada nechcela dať dáta o majetkových priznaniach nebudeme počas odovzdávania cien spomínať, dobre?

 

Ak sa Vám článok páčil, zvážte prosím podporu projektu Otvorené súdy.

Podporte náš boj proti korupcii

pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kotlebova dymová clona zakrýva väčší útok

Kým sa sústredíme na kreslo Mariana Kotlebu a okrajovo Milana Uhríka v Nitre, ĽSNS sa chystá zabrať stovky miest naprieč všetkými župami.

DOMOV

Smer vyzýva Lipšica, aby Žitňanskú požiadal o mimoriadne dovolanie

Lipšic dostal podmienečný trest tri roky.


Už ste čítali?