reklama

Štátna poisťovňa prideľuje lukratívne zákazky, stopy opäť vedú do Košíc

Všeobecná zdravotná poisťovňa tají ako rozdeľuje 80 miliónov ročne na CT-éčka a MR-ká. Zisťovali sme, či rozhodujú dáta alebo prepojenia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Zhruba pred rokom začal v zdravotníctve podnikať Patrik Masaryk, právnik z Liptovskej Štiavnice pri Ružomberku. Najskôr vstúpil do dvoch etablovaných firiem, no od konca minulého roka v rýchlom slede sám alebo s partnermi založil štyri nové firmy. A hneď sa mu začalo dariť. Pred dvoma mesiacmi Masarykova iba štvormesačná firma Zdravomak získala od Všeobecnej zdravotnej poisťovne prísľub lukratívnej zmluvy na poskytovanie magnetickej rezonancie (MR) v Banskej Bystrici a Topoľčanoch. Znamená to, že keď do Zdravomaku prídu poistenci VšZP, poisťovňa firme preplatí ich vyšetrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lukratívny biznis

Podnikať s CT a MR vyšetreniami sa oplatí. Napríklad najväčšia skupina firiem, ktoré robia magnetickú rezonanciu, v rokoch 2009-13 zinkasovala 54 miliónov eur. Ich zisk za toto obdobie bol takmer 15 miliónov, čiže predstavoval takmer viac ako štvrtinu dosiahnutých tržieb. Vysoká ziskovosť súvisí zrejme aj s cenami, ktoré slovenské firmy a nemocnice za CT a MR vyšetrenia dostanú. Zistili sme, že pri väčšine najčastejších MR a CT vyšetrení sú ceny na Slovensku o desiatky percent vyššie ako v okolitých krajinách. Znížením cien na úroveň okolitých krajín by sa zrejme dali ušetriť milióny eur ročne. Prečo to Všeobecná neurobí, zostáva nejasné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Že majú o vstup na trh záujem ďalšie firmy preto neprekvapí. Nie je však jasné, na základe čoho zmluvu získal práve Masarykov Zdravomak, ktorý sídli na banskobystrickom sídlisku. Všeobecná, ktorá je 100-percentne vlastnená štátom a spadá pod Ministerstvo zdravotníctva Viliama Čisláka, tvrdí, že jej rozhodovanie je maximálne transparentné. No po preskúmaní jej stránok sme neboli múdrejší. Zatiaľ čo sme sa od poisťovne snažili získať ďalšie informácie, pátrali sme po ďalších možných vysvetleniach Masarykovho úspechu.

Čo ho môže pomôcť pochopiť je košické prepojenie Zdravomaku na skupinu štyroch firmiem, na ktoré sme v máji poukázali v spolupráci s Denníkom N.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdravomak, Alfa-firmy a košická spojka

Spoločnostiam Alfamedia, Alfamedic, Alfamedis a Alfazvolen 1 sa za posledný rok a pol od VšZP podarilo získať CT a MR zmluvy (čiže podobné ako má prisľúbené aj Zdravomak) na takmer 13 miliónov EUR. Patrik Masaryk bol ešte pred mesiacom na Alfa-firmy prepojený cez Annu Sučkovú a Štefana Cuľbu.

S Annou Sučkovou Masaryk spoluvlastní firmu Brilance. Sučková je z Družstevnej pri Hornáde, má takmer osemdesiat rokov a je blízkou príbuznou Marcela Foraia, riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Forai má trvalý pobyt tiež v Družstevnej, pár kilometrov od Košíc.

Firmu Brilance ešte pred mesiacom s Masarykom a Sučkovou spoluvlastnil aj Štefan Cuľba, zubár tiež z Košíc. Cuľba aj Sučková zároveň podnikali aj vo firme Welix, spolu s Dušanom Machom, susedom a bývalým partnerom Pavla Pašku. Od zverejnenia článku v Denníku N v máji vystúpil Cuľba z Brilance a Sučková z Welixu. Cuľba i Sučková však aj naďalej podnikajú s istou Ivou Masarykovou, ktorá má trvalý pobyt na rovnakej adrese ako Patrik Masaryk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viaceré informácie naznačujú, že Cuľba má k firmám ešte bližšie ako sa zdá na prvý pohľad. V marci týždenník Život napísal, že Cuľba v skutočnosti vystupuje v mene úspešnej Alfamedie. Konateľom Alfa-firiem je trenčiansky podnikateľ so spodnou bielizňou Miroslav Lepóni, ktorý poprel, že by Cuľba riadil jeho firmy, poznajú sa vraj len zbežne. No Denník N zistil, že v Alfa-firmách v Trenčíne, Zvolene aj Prešove Cuľbu poznajú aj radoví zamestnanci. Podľa Života mala práve Alfamedia, zastupovaná Cuľbom, prevádzkovať nové MR-ko v Topoľčanoch. Topoľčiansku zmluvu nakoniec nezíska Alfamedia, ale Zdravomak Patrika Masaryka, ktorý bol ešte približne pred mesiacom Cuľbovým obchodným partnerom.

Obrázok blogu
(zdroj: www.transparency.sk)

Transparentná Všeobecná tají ako rozhoduje

VšZP na CT a MR vyšetrenia ročne vynaloží 80 miliónov EUR. V apríli riaditeľ poisťovne ohlásil „jasné a transparentné“ pravidlá pre prideľovanie zmlúv s cieľom čo najefektívnejšie využívať peniaze poistencov. Zostalo ale len pri sľuboch. Vysvetlenie, prečo Zdravomak uspel, sme ani po naliehaní nedostali.

Nová transparentnosť Všeobecnej má totiž háčik. Spočívať má v dvoch krokoch. V prvom poisťovňa zrátala geografickú dostupnosť a kapacitu súčasných poskytovateľov, ako aj potrebu vyšetrení v jednotlivých regiónoch. Z týchto údajov vytvorila mapy, ktoré majú ukázať kde bude rozdávať ďalšie zmluvy. Druhý krok k transparentnosti má predstavovať zverejňovanie všetkých žiadostí nových záujemcov o zmluvy spolu s informáciou, ako žiadosti vyhodnotila. Žiadosti visia na webe poisťovne od apríla.

Háčik je v tom, že poisťovňa nezverejnila, z akých dát pri svojich prepočtoch vychádzala. Celá transparentnosť teda spočíva v hŕstke červených a zelených kruhov zakreslených na mape Slovenska. Nie je možné overiť metodiku prepočtu ani kvalitu a správnosť vstupných dát. A ani to, či poisťovňa pri posudzovaní nových žiadostí podľa vlastnej metodiky postupuje.

VšZP: Kapacitná priepustnosť CT pracovísk

Obrázok blogu
(zdroj: www.transparency.sk)

Zdroj: VšZP

Podrobnejšie informácie nám poisťovňa ale odmietla poskytnúť s odôvodnením, že „z pohľadu transparentnosti nevidí žiaden prínos v ďalšej detailizácii týchto (zverejnených) údajov.“ Odpoveď nás prekvapila o to viac, že keď si dva týždne predtým VšZP od nás pýtala údaje, z ktorých vychádzalo naše porovnanie cien CT a MR vyšetrení, dáta sme jej poskytli.

Sytémový nedostatok

Bez podrobných údajov nie je možné posúdiť, či poisťovňa lukratívne zmluvy prideľuje tam, kde sú najviac potrebné, ani či ich dostávajú najkvalitnejší poskytovatelia. Platí to mimochodom nielen pre CT a MR vyšetrenia. Metodika prideľovania zmlúv chýba aj pri iných typoch zdravotnej starostlivosti.

Ak chce poisťovňa dobre hospodáriť s peniazmi poistencov, pomohla by tiež transparentná súťaž. Poisťovňa by mala povedať, v ktorých mestách chce zazmluvniť nových MR a CT poskytovateľov, lebo súčasní nestíhajú alebo úplne chýbajú. Podobne ako napríklad pri verejnom obstarávaní by potom mala jasne stanoviť kritériá kvality a súťažiť o najlepšiu cenu. Keď budú poskytovatelia vopred vedieť o novej možnosti, prihlásia sa viacerí. Zvíťazí ten, ktorý splní kritériá kvality a zároveň ponúkne najnižšiu cenu.

Dáta budeme od Všeobecnej žiadať znovu. Ak ich poisťovňa neposkytne, sme pripravení ísť na súd. Ako stopercentná štátna firma má podľa infozákona sprístupniť informácie o tom, ako nakladá s verejnými prostriedkami, čiže aj s peniazmi zdravotných poistencov. Urobíme čo je v našich silách, aby sme zistili či o tom, kto zarobí na zdravotnom poistení, rozhodujú dáta alebo prepojenia.

Zuzana Dančíková

Radi by sme naďalej odkrývali, ako zodpovední hospodária s peniazmi zdravotných poistencov. Potrebujeme na to aj Vašu pomoc. Váš dar, akýkoľvek veľký alebo malý, nám pomôže skúmať, kde sa strácajú naše peniaze. Vašou podporou sa aj Vy stávate členom nášho investigatívneho tímu. Ďakujeme.

Obrázok blogu
Transparency International Slovensko

Transparency International Slovensko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  189
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Slovenská pobočka najväčšej svetovej organizácie pre boj za viac transparentnosti a menej korupcie.Sledujte nás na Facebooku: Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu