reklama

Pre Oracle nie sú korupčné obvinenia za biznis so štátom nič nové

Aktuálny prípad, keď štát zaplatil extra 8 miliónov eur za roky nelegálne používaný softvér americkej firme Oracle, ukazuje hlavne na neuveriteľnú nezodpovednosť štátu. Bežní občania chodia za "používanie" cudzieho majetku do väzenia. Od Sociálnej poisťovne po Datacentrum Ministerstva financií by si to žiadalo odpoveď, kto konkrétne ten softvér kupoval, resp. dovolil používať nad rámec zakúpených licencií.  Ktoré osoby sú za to priamo zodpovedné a ako prispejú k odškodneniu nás občanov?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Bude zas na jachtu!
Bude zas na jachtu! (zdroj: oracle-team-usa.americascup.com)

Príbeh má však zaujímavú aj druhú stranu - vo svete druhého najväčšieho predajcu softvéru Oracle. Ako prvý napísal Matej Hlôška na svojom blogu, štát posiela tie milióny nie priamo Američanom, ale akémusi sprostredkovateľovi náhodou s rovnakou adresou ako Oracle no bez funkčného webu, ktorého konateľ nedávno náhodou pôsobil ako poradca akurát na Ministerstve financií. Podľa Hlôšku tá firmička dostala od Oracle exkluzivitu na dodávku softvéru, hoci podľa neho je distribútorov Oraclu u nás aj v iných krajinách množstvo. Čiže na dodanie licencií za milióny ani nebola žiadna verejná súťaž.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o korupčnú schému so schránkovou firmou alebo o "čistú" transakciu, ktorá len tak zvláštne vyzerá? Oracle tento prípad verejnosti nechce vysvetliť, tvrdia novinári . Za míňanie štátnych peňazí sú samozrejme zodpovední úradníci a politici, ale aj súkromné firmy by mali svojim správaním prispieť k tomu, aby bola verejnosť presvedčená, že šlo o dobré nákupy. Každý dodávateľ štátu by mal byť ochotný kedykoľvek vysvetliť, čo predáva štátu, za akú cenu a podmienok.

Biznis so štátom č.1: India


Oracle by sa mal snažiť o biznise so štátom hovoriť o to ochotnejšie, že v posledných rokoch má s podozreniami z korupcie vážne problémy. Minulý august zaplatila táto kalifornská firma 2 milióny dolárov americkému štátnemu regulátorovi obchodovania na burze (Securities and Exchange Commission). Oracle bola obvinená z porušenia zákona o používaní korupčných praktík v zahraničí, ktorým americká vláda stíha domáce firmy, ktoré podplácajú či robia iné podvody mimo územia USA.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa obvinenia predával Oracle licencie indickej vláde cez sprostredkovateľov, cez ktorých potom zrejme zobchodoval úplatky. Najväčším prípadom bol predaj licencií v roku 2006 indickému Ministerstvu informačných technológií. To za ne zaplatilo 3,9 milióna dolárov. Podľa pokynov šéfa predaja Oracle India odviedol distribútor Oraclu 2,1 milióna a nechal si maržu 151 tisíc dolárov. Zvyšných 1,7 milióna mal distribútor zaparkovať na špeciálnom fonde za účelom "rozvoja marketingu."

O dva mesiace neskôr dodal Oracle India distribútorovi osem faktúr na rôznych subdodávateľov v sumách od 110 do 400 tisíc dolárov. Distribútor tieto faktúry potom aj zo špeciálneho fondu zaplatil. Vyšetrovanie ukázalo, že všetky faktúry boli falošné. Navyše nik z údajných subdodávateľov ani nebol na internej listine oprávnených dodávateľov Oraclu. Americká vláda v tom videla jasnú korupčnú schému.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Biznis so štátom č.2: USA


V októbri 2011 zase Oracle zaplatil 199,5 milióna dolárov americkému Ministerstvu spravodlivosti za podozrenia z podvodov pri dodávke služieb pre americkú vládu (podobne ako v indickom prípade, Oracle sa radšej dohodol na pokute pred tým, ako by prípady dostali pred súd. Oficiálne Oracle odmieta podvody, čo je však bežná praktika firiem, ktoré sa chcú vyhnúť oficiálnemu súdnemu rozhodnutiu).

Oracle s americkou vládou podpísal základný kontrakt, že jej bude dlhodobo dodávať služby za rovnako nízke ceny, aké poskytuje svojim najlepším súkromným zákazníkom. Podľa obvinení mal Oracle ale účtovať štátu viac súkromníkom. Kým firmám bežne dával aj viac ako 60 percentné zľavy z oficiálnych cenníkov, štátu len 25 až 30 percentné, čím porušoval zmluvu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Oracle podľa svedkov na vybabranie so štátom používal rôzne techniky. Zmluvy so súkromníkmi podpisoval cez sprostredkovateľov, aby skryl pred štátom konečnú nízku cenu. Alebo predal za oficiálne vysokú ceny len pár licencií, no potom firmám "neformálne" dovolil používať ich pre ďaleko vyšší počet užívateľov. Na niektorých zmluvách so súkromnými firmami, ktoré štátu pre kontrolu predkladali, dokonca vybielili konečné ceny a ponechali tam len tie cenníkové. Podľa zistení Ministerstva spravodlivosti mal tak štát prísť v priebehu ôsmich rokov o desiatky miliónov dolárov.

Americká agentúra pre vládne nákupy zároveň minulý rok vyškrtla Oracle zo zoznamu firiem s povolením predaja svojich služieb cez vládny IT portál. Medzitým podľa médií vyšetruje americké ministerstvo spravodlivosti praktiky Oraclu aj v Afrike.

Podporme ohlasovateľov korupcie


Pre Slovensko je druhý prípad poučný aj preto, lebo ho inicioval v roku 2007 Paul Frascella, dnes už bývalý zamestnanec Oraclu. V USA majú podľa zákona ľudia, ktorí nahlásia prípady tunelovania štátnych peňazí nárok až na 25% zo sumy, ktorú štátu svojim svedectvom usporia. Frascella tak po vyrovnaní štátu s Oraclom dostal za svoju odvahu 40 miliónov dolárov.

Návrh na ochranu oznamovateľov korupčných praktík pripravuje aj slovenská vláda, no ministri vnútra a spravodlivosti sa stavajú k nároku na odmenu pre občanov-oznamovateľov skepticky. Vraj korupciu ľudia aj tak musia nahlásiť, inak páchajú trestný čin. No za posledné štyri roky u nás nebol za neoznámenie korupcie odsúdený ani jeden jediný človek, hoci korupčnými prípadmi sa to tu hemží. Nedozvedeli by sme sa o súčasnej kauze - či už zo strany zamestnancov Oracle alebo od štátnych úradníkov - skôr, ak by štát nahlasovateľov korupcie štedro odmeňoval?

PS. Dnes sme poslali list so žiadosťou o prešetrenia biznisu slovenského Oraclu so štátom na ústredie Oracle do kalifornského Redwood City, na americké Ministerstvo spravodlivosti i na Securities and Exchange Commission, ktoré môžu stíhať Oracle po prípadnom zistení korupcie v zahraničí. O pomoc pri tlaku na Oracle sme rovnako požiadali kolegov z americkej pobočky Transparency International.

Gabriel Šípoš

Ak sa Vám táto aktivita pozdáva a chcete podporiť naše sledovanie tejto kauzy či zákonnú podporu odmeňovania nahlasovateľov korupcie, radi privítame Vašu podporu. Vďaka!


Transparency International Slovensko

Transparency International Slovensko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  189
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Slovenská pobočka najväčšej svetovej organizácie pre boj za viac transparentnosti a menej korupcie.Sledujte nás na Facebooku: Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu